Sijfers van Brusselse politie voer voor stemmingmakerij tegen allochtone jongeren

"Die sijfers zeggen vaak meer over de politie, dan over de werkelijkheid"

Vorige week prijkten alarmerende berichten over de kriminaliteit van allochtone jongeren in de kranten. Veel van die berichtgeving stond haaks op wat genuanceerde en onderbouwde informatieverstrekking kan genoemd worden.

"Boeven steeds jonger", "Negen op tien arrestanten van allochtone afkomst", het zijn de titels van het voorpagina-artikel in Het Nieuwsblad van vrijdag dertien augustus. Het bewuste voorpagina-artikel pakte uit met spektakulaire sijfers, die de Brusselse politie had bekendgemaakt aan de pers, over het aantal arrestaties tijdens de eerste helft van het jaar. Eén gearresteerde verdachte op vijf in Brussel-stad is minderjarig, één op drie autodiefstallen wordt gepleegd door een minderjarige en bijna de helft van alle inbraken in wagens is het werk van minderjarigen.

De sijfers waarnaar het artikel verwijst, zijn niet afkomstig van een onderzoek, maar van politiestatistieken. Zo'n sijfers geven uiteraard wel een indikatie, maar kriminologen wijzen erop om toch heel voorzichtig ermee om te springen. Pofessor Emeritus Lode Van Outrive (Kriminoloog KU Leuven): "Er dient minstens bij gezegd te worden dat politie en parket een selektieve manier van optreden hebben en bijvoorbeeld in steden zoals Brussel of Antwerpen vaak anders optreden tegenover kleurlingen of allochtonen. Misdrijven gepleegd door autochtonen worden minder geregistreerd. De sijfers zeggen vaak meer over de politie dan over de werkelijkheid. Bepaalde berichtgeving in de pers laat het na om haar bronnen te vermelden, de gebruikte termen uit te leggen en de zaken te relativeren."

Steekproef

Berichtgeving over komplexe onderwerpen, niet gestaafd op enig wetenschappelijk onderzoek, leidt vaak tot voorbarige konklusies. Dat bewijst onder andere het onderzoek van Conny Vercaigne (KU Leuven) naar megadacings. De jeugdkriminologe doorprikte in haar onderzoek de berichtgeving over megadancings. Ze heeft ongeveer duizend krantenartikels over megadancings verzameld. Het beeld dat in de media over megadancings wordt gegeven is er één van drugs, weekendongevallen en geweld. Het onderzoek leverde echter een heel ander beeld: uit een steekproef bleek bijvoorbeeld dat slechts één op vijf van de dancingbezoekers illegale drugs gebruikt en drie op vier niet van diskoteek naar diskoteek boert, maar in dezelfde tent blijft. Vercaigne wees er bovendien op dat de overheid zich had laten leiden door de media. Zij trad repressief op tegen megadancings.
Het was de Brusselse politie zelf die aan de alarmbel trok en de beleidsmensen trachtte duidelijk te maken dat de toestand in Brussel toch wel ernstig is. Kriminologen zien achter deze 'noodkreet' vaak iets anders schuilgaan: zowel parket, politie als rijkswacht hebben al herhaaldelijk geprobeerd om door dergelijke feiten naar buiten te brengen, meer middelen te krijgen. Politiediensten moeten de meeste boefjes steeds vrijlaten omdat er een schrijnend tekort is aan plaatsen in de bijzondere jeugdzorg. Daardoor ontstaat een groep van recidivisten die zich ongenaakbaar blijft voelen. De media speelt hierin evenwel een negatief katalyserende rol. Het gevolg hiervan is dat uiteindelijk de ordediensten meer manschappen krijgen en de overheid in repressieve maatregelen begint te investeren, niet in preventieve.
In een interview met Veto (jaargang 24, nummer 15) verklaarde professor Lode Walgrave ( jeugdkriminoloog KU Leuven) dit fenomeen reeds als een crime carousel. Het gaat om een mechanisme dat ervoor zorgt dat mensen denken dat de kriminaliteit alsmaar toeneemt. Het begint bij het gerecht of de politie die bijvoorbeeld vaststelt dat steeds meer minderjarigen worden gearresteerd voor misdrijven. Dat komt vervolgens vaak ongenuanceerd in de pers. Door die stemmingmakerij vraagt het publiek meer blauw op straat. Een grotere repressie zorgt er evenwel voor dat meer kriminelen opgepakt en veroordeeld worden. De pers krijgt nog meer voedsel en de spiraal herbegint.
De crime carousel veroorzaakt gevoelens van angst en onveiligheid. Om aan die vage gevoelens vaste vorm te geven, wordt het geprojekteerd op een groep. De zwakke groepen in de samenleving krijgen de rol van zwart schaap toegespeeld. Het gaat hier om groepen die zich niet kunnen verweren, die over geen machtige lobbygroepen beschikken, laat staan over stemrecht. De stemmingmakerij over deze groepen ebt in de pers niet weg, zwelt nog aan en alle aandacht wordt op hen gefikseerd. Zo besloot vorige week de politie van Mechelen om op de Dijlefeesten de Marokkaanse groep El Adoua niet te laten optreden. De officiële verklaring was dat men vreesde voor rellen. El Adoua, dat traditioneel Marokkaans werk brengt met invloeden uit de jazz, zou misschien wel eens 'ruig volk' kunnen aantrekken. In De Morgen van dertien augustus verklaarde de koördinator van de groep: "Het is frappant dat het verbod uitgerekend in Mechelen wordt opgelegd. Daar is de politieke situatie sinds de laatste verkiezingen flink veranderd. Alsof men bang is om allochtone, althans Marokkaanse groepen te programmeren."
Berichtgeving in de media over kriminaliteit en allochtonen, waarin ongenuanceerde sijfers zomaar te grabbel worden gegooid, zal absoluut niet bijdragen tot een objektief inzicht van de lezer en meer nog: zullen er zeker niet toe leiden dat de lezer zich een kritisch, genuanceerde mening vormt over dit belangrijke maatschappelijke probleem. Integendeel, het is alleen maar koren op de molen van het Vlaams Blok dat uit angst en onwetendheid zijn elektorale winst puurt.
Achter die brute politiesijfers schuilt een heel verhaal: de omstandigheden waarin de allochtone jongeren in Brussel wonen, werken, spelen en onderwijs volgen. Eerste substituut van het Brussels parket Jacqueline Devreux nuanceerde de gegevens van de politie: "We kunnen niet ontkennen dat er een steeds groeiende groep jongeren in achtergestelde sociale en ekonomische omstandigheden moet leven. (...) Ze voelen zich bij voorbaat al slachtoffer en delinquentie is een manier om zich tegen de gevestigde orde te verzetten." (De Morgen, zaterdag 14 augustus)
Bart De Schrijver


Inhoud