maandag 19 oktober 2009 - jaargang 36 - nummer 05
Dimitri Leue maakt ecologisch theater
Een gepekelde voorstelling
Na 'Don Kyoto' maakt Dimitri Leue met 'Tegen de lamp' een tweede ecologische voorstelling. Steven Vromman, alias Low Impact Man, speelt ook mee en zorgt voor de groene tips.
Filip Tielens
Veto: 'Tegen de lamp' is een ecologische voorstelling. Jullie hebben op alle details gelet.
Dimitri Leue: «Het decor is composteerbaar. Het lijkt op plastic, maar het is eigenlijk maïszetmeel. Als je dat buiten zou zetten, is het na drie weken verdwenen. Ook de kostuums zijn gerecycleerd uit een voddenwinkel. Bij Don Kyoto verliep het transport via een bakfiets, nu hebben we zelf koolzaad gezaaid dat we gebruiken voor het vervoer. Ik was wel niet content tijdens het zaaien, de boer gebruikte een tractor die veel vervuilt. Wat voor een nulactie was dat! Voor de voorstelling fietsen we ook twee uur om onze eigen energie op te wekken.»
Veto: Dit is uw tweede ecotheatervoorstelling. Wordt het soms een trilogie?
Leue: «Ik zou graag nog een voorstelling maken over het thema vrijheid. Zonder decor. Als we in de namiddag toekomen in een stad, gaan we met een camionette naar de kringloopwinkel en kopen we ons decor voor die avond daar. Maar nog een voorstelling met als onderwerp ecologie maken, zie ik niet meer zitten. Ik blijf wel ecologisch produceren.»
Veto: Ben jij een Duracell -konijn op groene energie?
Leue: «Tegen de lamp hebben we al in het voorjaar gemaakt, dan in de diepvriezer gestopt en nu op vijf dagen terug ingestudeerd. Alhoewel nee, een diepvriezer verbruikt te veel. We hebben de voorstelling gepekeld (lacht).»
Veto: Je speelt met de clichés door Low Impact Man een geitenwollensokken kostuum aan te trekken. Is humor dé manier waarop bij jongeren een educatieve boodschap blijft hangen?
Leue: «Ja, dat denk ik wel. We hebben Tegen de lamp ook al gespeeld voor een groep ecologische mensen. Zij vonden dat kostuum heel grof (lacht). Maar we lachen met het feit dat er zoveel over ecologie gelachen wordt. We houden het publiek een spiegel voor.»
Veto: Ben je al door Groen! gevraagd om in de politiek te stappen?
Leue: «Ja, maar daar heb ik "nee" op gezegd. Dat is mijn taak niet. Ik heb het gevoel dat ik nog veel theater wil maken, ik wil mij niet vastpinnen op het ecologische. Ik vind het trouwens heel goed dat alle partijen nu ecologische standpunten innemen. Ook al krijgt Groen! mijn stem, toch vind ik het jammer dat ze zo beperkt blijven tot het milieu.»
Veto: Ben je voor of tegen de Lange Wapper?
Leue: «Tegen. Ik ga zeker "nee" stemmen. De manier waarop ze dat nu door onze keel proberen te rammen! En die brug is groter dan de kathedraal! Overal in de stad ga je die kunnen zien. Bart De Wever argumenteert: "We hebben hier nu zo veel tijd en geld aan besteed, dus we moeten dit afwerken." Tja, Hitler heeft ook zoveel tijd en geld besteed aan het uitroeien van de joden. Maar als een idee slecht is, moet je er gewoon mee stoppen.»
Veto: De jeugd van nu is de toekomst van morgen. Hoe geef jij aan je kinderen iets mee over hun ecologische impact?
Leue: «Goh, ze laten nog veel lampen branden of deuren openstaan. Al zeggen ze soms zelf: "Dat mag niet, want dat is verspilling." Maar ze krijgen zeker geen Spartaanse opvoeding. Ik heb liever dat het uit hen komt, dan dat ik het hen opleg.»
Dit artikel verscheen op maandag 19 oktober 2009 in nummer 05 van jaargang 36.
