Belgische tak IFMSA in de maak

Leuvense medicastudenten gaan internationaal

De Internationale Federatie van Medical Students Association (IFMSA) is een organisatie van geneeskundestudenten die takken heeft over de hele wereld. In Europa blijkt die vertakking bijzonder fijnmazig. Eén van de weinige Europese landen die nog niet deelneemt is België. Daar komt nu verandering in.

Jeroen Deblaere

De opdracht van IFMSA bestaat er in geneeskundestudenten samen te brengen en projecten te organiseren die relevant zijn voor geneeskundigen. Sebastiaan Tuyls, een van de Leuvense oprichters van de Belgische tak, licht de werking toe: "De structuur van elke afdeling moet hetzelfde zijn. IFMSA werkt rond zes thema's en het is de bedoeling dat er in elke afdeling ook een werkgroep per thema is. Eén van die thema's is bijvoorbeeld ontwikkelingssamenwerking. Rond die onderwerpen organiseert IFMSA dan projecten."

Waar houdt IFMSA zich dan concreet mee bezig? Volgens Sebastiaan is het Teddy Bear Hospital een goed voorbeeld: "Voor kinderen is een ziekenhuis soms erg beangstigend, omdat ze niet weten waar ze zich aan moeten verwachten. Daarom kunnen kindjes hun beer meenemen naar het Teddy Bear Hospital, waar ze vertrouwd raken met de gebruiken van het ziekenhuis."

Een ander belangrijk werkingspunt van IFMSA is de uitwisseling van studenten. De Leuvense geneeskundefaculteit wil inspanningen leveren om internationalisering te bevorderen. "Dat aspect van de organisatie interesseert me sterk," aldus professor Himpens, decaan van de Faculteit Geneeskunde. "Als de organisatie bijvoorbeeld zou kunnen helpen zorgen dat er meer buitenlandse geneeskundestudenten naar onze faculteit komen, zou ik zeer blij zijn."

De toetreding tot de organisatie wordt nu voorbereid, want het is belangrijk dat alle faculteiten van het land toetreden tot de organisatie. "De UGent en de Antwerpse Universiteit stappen in elk geval al mee in de vzw die we hebben opgericht. Met de Vrije Universiteit Brussel en de Naamse Universiteit zijn er contacten. Het is toch zeker de bedoeling dat we binnen het jaar toe kunnen treden tot de internationale organisatie," verklaart Sebastiaan.

Hoe die hele organisatie opgebouwd en financieel ondersteund moet worden is vooralsnog niet duidelijk. "Ons eerste project vond afgelopen week plaats, ten voordele van Music for Life. Dat hebben we helemaal zelf op poten gezet door op zoek te gaan naar sponsoring. De Faculteit Geneeskunde steunt ons initiatief in elk geval wel, maar hoe die steun zich zal uiten, moeten we nog afwachten," stelt Sebastiaan.

Decaan Himpens vindt het nog vroeg om uitspraken te doen over steun. "We zijn het voorstel in elk geval positief gezind en op het faculteitsbestuur mogen de studenten hun initiatief komen toelichten. Hoe en op welke manier die steun zich zal vertalen, zullen we dan bekijken. Het lijkt mij bijvoorbeeld wel interessant om samen symposia te organiseren rond thema's als gezondheidszorg."

Dit artikel verscheen op maandag 14 december in nummer 12 van jaargang 36. - Disclaimer