maandag 14 december - jaargang 36 - nummer 12
Studenten vroegen en kregen extra studieruimte
Bibliotheken langer open
Tussen 4 en 30 januari zullen voor de eerste maal alle universiteitsbibliotheken in de binnenstad tot 22u openblijven. Bovendien zal het mogelijk zijn om te studeren in de Universiteitshal en in Alma 2. Daarmee komt de K.U.Leuven tegemoet aan het groeiend tekort aan studieruimte.
Maud Oeyen
Tijdens de blokperiodes stromen bibliotheken vol en heerst er een ingespannen stilte in de leeszalen. Studeren in groep is blijkbaar niet alleen hip, het is naar verluidt ook efficiënt. Andere mensen zien studeren, werkt voor sommige studenten blijkbaar motiverend en samen pauzeren biedt betere ontspanning dan alleen pauzeren. Steeds meer jongeren gaan dan ook op zoek naar een plek waar ze zich rustig en geconcentreerd - doch niet alleen - kunnen toeleggen op hun cursussen en papers.
Die groeiende massa aan studerend volk moet natuurlijk ook ergens terecht kunnen, wat de laatste jaren niet altijd optimaal gegarandeerd kon worden. De beschikbare plaatsen in de nochtans zeer talrijke faculteitsbibliotheken bleken niet meer altijd te volstaan en bovendien sloten heel wat van die bibliotheken veel te vroeg de deuren. Vandaar dat studentenvertegenwoordigers van de Leuvense studentenraad LOKO bij de universiteit gingen pleiten voor extra studieruimte.
"Tijdens de vakantie waren we druk bezig met de plannen voor het leercentrum dat er over enkele jaren zal komen, maar we beseften dat er ondertussen ook al maatregelen nodig waren om het tekort aan studieruimte op te vangen. Vooral in de binnenstad zitten de bibliotheken vol en zijn ze niet lang genoeg open," aldus Bruno Spriet, studentenvertegenwoordiger in de Academische Raad.
Welkom
Een speciaal voor de gelegenheid opgerichte werkgroep werkte vervolgens enkele voorstellen uit die door het College van Bestuur werden goedgekeurd. Zo zal het in de komende blokperiode mogelijk zijn om te studeren in de Museumzaal van de Universiteitshal (tot 22u) en in de zijvleugel van Alma 2 (tussen 9u en 22u). Daarnaast zullen alle universiteitsbibliotheken in de binnenstad open blijven tot 22u en in totaal plaats bieden aan een kleine 1.700 studenten.
Hoewel de maatregel enkel betrekking heeft op de bibliotheken van Humane Wetenschappen, zijn uiteraard ook de studenten van de andere groepen welkom om op deze locaties te komen studeren. Ook nu al zijn de bibliotheken van Humane Wetenschappen voor een derde gevuld met studenten uit de groepen Wetenschap & Technologie en Biomedische Wetenschappen.
Ingrijpend
Het mag duidelijk zijn dat deze ingrijpende maatregelen heel wat kosten met zich zullen meebrengen. Zo moet er gezorgd worden voor extra personeel en verwarming. Bovendien moet de Museumzaal voorzien worden van tafels, stoelen, aangepaste verlichting en draadloos internet. "Voor januari en juni samen worden de kosten geschat op ongeveer 48.000 euro," aldus Bruno. Tijdens het weekend worden er voorlopig geen maatregelen genomen. "Dat is inderdaad jammer, maar men wil eerst afwachten hoe het in januari zal verlopen. De bibliotheek van Godgeleerdheid is wel open op zaterdagochtend, die van Rechten de hele dag."
Naar analogie met de Franse verkeersveiligheidsorganisatie gebruikt de K.U.Leuven een kleurensysteem om de drukte op de verschillende studielocaties aan te geven. Wie surft naar de centrale website www.blokkeninleuven.be kan zien waar er nog plaatsen beschikbaar zijn. De kleur rood staat daarbij voor volzet, oranje voor behoorlijk druk en groen voor voldoende vrije plaatsen.
Dit artikel verscheen op maandag 14 december in nummer 12 van jaargang 36. - Disclaimer