maandag 15 februari 2010 - jaargang 36 - nummer 14
Nieuw model van sociale voorzieningen
StuVo's, et alors?
Een nieuw decreet voor het hoger onderwijs zit er aan te komen en zoals altijd betekent dit dat er een aantal verschuivingen in de interne organisatie zitten aan te komen. Vooral de sociale voorzieningen voor het hoger onderwijs zouden deze keer moeten nadenken over een nieuwe vorm van organisatie.
Ruben Bruynooghe
Sociale voorzieningen (SoVo's), of ook Studentenvoorzieningen (StuVo's), zijn overal aanwezig aan de universiteit. Zo maakt de dienst studieadvies, de studentenhuisvestingdienst en zelfs het Medisch en Psychotherapeutisch centrum deel uit van de sociale voorzieningen van de alma mater. Aan de K.U.Leuven zijn die SoVo's ingekapseld in de structuur van de universiteit zelf. Andere universiteiten in Vlaanderen hebben een gelijkaardig systeem, ook al legt elke universiteit daarin haar eigen accenten. Het financieringsdecreet zou echter een uniform systeem opleggen aan zowel de universiteiten als de hogescholen, en die laatsten hebben vooralsnog een volledig verschillend systeem.
De sociale voorzieningen van de hogescholen maken immers geen deel uit van de onderwijsinstelling zelf, maar zijn integendeel nagenoeg volledig autonoom doordat het beheer van de financiële middelen in handen is van apart opgerichte vzw's. Dit zogenaamde vzw-model heeft als voornaamste voordeel dat de strikte scheiding tussen instelling en sociale voorzieningen de onafhankelijkheid van de beslissingen garandeert. Zo zou de raad van bestuur van de hogescholen geen maatregelen kunnen intrekken omdat ze het geld in andere projecten wil investeren. Bovendien zijn de vzw's paritair samengesteld uit studenten en andere leden. Dit garandeert de inspraak en de impact van de studenten.
Het grootste nadeel van het vzw-model is echter de beperkte slagkracht - en dan vooral op financieel vlak - waarmee de vzw's te kampen hebben. Die slagkracht vind je dan wel weer terug in het geïntegreerde model dat gangbaar is aan de universiteiten. Daar hebben de sociale voorzieningen immers de volledige instelling achter zich, wat de verwezenlijking van grotere projecten zoals bijvoorbeeld de oprichting van studentenresidenties mogelijk maakt.
standpunt
"Hoewel er nog niets officiëel is, lijkt het geïntegreerde model de bovenhand te halen in het debat" weet Alexander Dewaele, studentenlid van de raad voor studentenvoorzieningen van de K.U.Leuven. Dat geïntegreerde model zou wel aangepast worden, zodat de voordelen van het vzw-model er ook in geïntegreerd zouden worden. "Op dit moment houdt de K.U.Leuven immers wel genoeg rekening met de inbreng van de studenten, maar op zich is er niets dat deze situatie garandeert. Nu het debat open ligt, is het logisch dat LOKO, (de Leuvense Overkoepelende KringOrganisatie, red.), als studentenraad zal pleiten voor meer garantie op medebestuur."
Voor de studenten over heel Vlaanderen wordt het standpunt opgesteld door de Vlaamse Vereniging van Studenten. Zij willen ook voor de studenten het beste van twee werelden combineren door het huidige voorstel, dat neigt naar het geïntegreerde model, te verbeteren met de garanties van het vzw-model. Julie de Fraeye, voorzitster van VVS vertelt: "Wij vertegenwoordigen zowel de universiteiten als de hogescholen, en het is logisch dat iedereen voor zijn eigen model pleit. Wij hebben nu de verschillende systemen naast elkaar gelegd en we hebben punten opgesteld die zeker aanwezig moeten zijn in het toekomstige model. Dat zijn enerzijds de paritaire samenstelling van de organen en anderzijds de garantie op autonomie van de beslissingen, zowel op inhoudelijk als financieel vlak."
Een zelfde houding is merkbaar aan de hogescholen, zij het dan met iets meer voorbehoud. De studentenvertegenwoordigers zijn immers niet principieel tegen de integratie gekant, maar willen vooral de garantie op vertegenwoordiging behouden. Zo vindt Bernd Van Papegem, voorzitter van de studentenraad Groep T, dat het vzw-model perfect werkt voor Industria. Alternatieve routes worden niet op voorhand afgeslagen, "maar zolang er geen concrete voorstellen zijn waarmee de studentenraad akkoord kan gaan zal Groep T blijven pleiten voor het vzw-model."
Eend
Hoe het met de onderlinge verhouding tussen de studentenvoorziening van de verschillende onderwijsinstellingen na het financieringsdecreet zal zitten moet echter nog blijken. Een van de problemen is tegenwoordig dat door de vorming van de associaties sommige instellingen buiten de samenwerkingsverbanden vallen of alleszins de vreemde eend in de bijt zijn. Zo is er bijvoorbeeld de associatie Antwerpen waar er tussen de hogescholen en de universiteit een redelijk groot samenwerkingsverband is. Tussen al die Antwerpse hogescholen zit echter ook de Lessius hogeschool. Die hogeschool zit in de Leuvense associatie en kan bijgevolg in mindere mate op solidariteit met de andere onderwijsinste llingen van Antwerpen rekenen. "de situatie in antwerpen is echt niet aanvaardbaar. Hier moet dringend iets aan gedaan worden. We moeten toch pleiten voor gelijke behandeling voor elke student"," vertelt Alexander. "In Gent doet zich trouwens ook een gelijkaardige situatie voor"
"Op termijn is het wel de bedoeling dat er meer samenwerking is tussen de verschillende hogescholen en de universiteit, maar die zal er waarschijnlijk pas komen nadat de wetgeving tot stand is gekomen," alweer Alexander.
Dit artikel verscheen op maandag 15 februari 2010 in nummer 14 van jaargang 36. - Disclaimer