Lezersbrief |

Het is een gekende tactiek van anti-communisten om het fascisme/nazisme en het communisme op één hoopje te gooien en hierbij een loopje te nemen met de geschiedenis, feiten en uitspraken uit hun context te lichten, enz. Het opiniestuk van Jelle Dehaen in Veto nr. 13 is hiervan een typisch voorbeeld. Zowel over Ché Guevara en de Cubaanse revolutie als over de Russische Revolutie en de Sovjet-Unie las ik al vele tientallen boeken, naast enkele honderden artikels, en dat van auteurs van diverse politieke strekkingen.

De mensen die Ché in Cuba naar het vuurpeleton stuurde waren mensen die onder de dictatuur van Batista, die door de Cubaanse revolutionairen verdreven was, op grote schaal mensen vermoord en/of gefolterd hadden en geëxecuteerd werden na een openbaar proces. Ik weet dat die processen volgens sommigen niet correct verliepen, maar feit is dat als Fidel op Ché tegen de bevolking moesten gezegd hebben dat zij zelf het recht in eigen handen mochten nemen er veel meer doden zouden gevallen zijn (zie wat bv. hier bij de bevrijding op het einde van de tweede wereldoorlog gebeurde).

Feit is ook dat Ché Guevara tijdens de opstand gevangengenomen tegenstanders zeer humaan behandelde en bv. meerdere malen zijn eigen medicamenten deelde met gevangen genomen soldaten. Dat is ook een belangrijke oorzaak dat de soldaten van dictator Batista overliepen naar de revolutionairen van Ché en Fidel.

Wat Lenin betreft : men kan geen objectief oordeel over hem geven zonder de context te schetsen waarin hij bepaalde daden stelde en uitspraken deed. De Amerikaanse 'historicus'(sic) Richard Pipes schreef 20 jaar geleden een boekje met uitspraken en daden van Lenin die volledig uit hun context gerukt waren. Daarin kwam Lenin naar voren als een bloeddorstige dictator. Met evenveel gemak kan men echter een boek samenstellen met uitspraken en daden van Lenin waarin Lenin naar voren komt als de meest humanitaire superdemocraat die er ooit bestaan heeft. Doch beiden nemen een loopje met de waarheid. Toen de communisten in Rusland aan de macht kwamen werden zij gedragen door een grote volksrevolutie maar kregen meteen gans de kapitalistische wereld tegen zich. Maar lieftst 14 landen stuurden troepen naar Rusland om het nieuwe sovjet-regime omver te werpen waarbij een medogenloze burgeroorlog werd ontketend. Langs beide kanten werden misdaden begaan die, ook in een oorlogssituatie,niet te verantwoorden waren maar de terreur van de tegenstanders van de communisten was een stuk erger dan die van Lenin. Voor de russiche communisten was het gedurende een paar jaar letterlijk een kwestie van 'doden of gedood worden'. Uiteindelijk was deze verschrikkelijke burgeroorlog, samen met de isolatie van de revolutie, de achterlijkheid van en het ontbreken van een democratische traditie in het Russische tsarenrijk, in belangrijke mate verantwoordelijk voor de degeneratie en de ontaarding van het communisme. En natuurlijk kan men terechte kritieken maken op Lenin zoals bv. de Duitse communiste Rosa Luxemburg dit deed in haar schitterende brochure : 'de Russische revolutie'.

Dat Jelle Dehaen ook Marx, de grote voorvechter in de 19e eeuw voor niet alleen mensenrechten voor de rijken maar ook mensenrechten voor het gewone volk, probeert te bekladden is te grotesk om hier te weerleggen. Waarschijnlijk is de 'menslievende' Jelle Dehaen voorstander van het kapitalisme, een systeem dat al van bij zijn ontstaan een loopje neemt met de mensenrechten (die moesten na veel jaren van harde strijd door de arbeidersbeweging tegen het kapitalisme, zoals bv. sociale zekerheid en algemeen stemrecht, afgedwongen worden) en dat ELK JAAR meer doden op zijn geweten heeft dan het communisme (of wat daar voor moest doorgaan) in gans zijn geschiedenis, zoals Jan Demoulin, historicus aan de Gentse universiteit, ooit terecht opmerkte. Het is omdat mensen als Marx, Lenin en Ché Guevara,ondanks al hun fouten, zo een belangrijk aandeel leverden in de strijd tegen dit moorddadig en allesbehalve humaan kapitalisme dat zij voor elke anti-kapitalist belangrijk blijven maar nog altijd de haat oproepen van de verdedigers van dit uitbuitingssysteem.

Roger Liekens

Dit artikel verscheen op maandag 15 februari 2010 in nummer 14 van jaargang 36. - Disclaimer