maandag 09 februari 2009 - jaargang 35 - nummer 13
Lezingenreeks over astronomie
Het geheim van het heelal
In de verste uithoeken van het bekende heelal, ergens in Heverlee, staat het instituut voor sterrenkunde. Het is vierhonderd jaar geleden dat Galileo Galilei voor het eerst door een telescoop keek en daarom is 2009 uitgeroepen tot het jaar van de astronomie. In het kader daarvan organiseert men aan de K.U.Leuven een lezingenreeks over astronomie. De twee organisatoren, Joris Blommaert en Stefaan Uttenthaler, staan ons te woord.
Jelle Dehaen
Veto : Toen wij aan een vriend over dit artikel vertelden, was hij even in de war of het nu om astrologie of astronomie ging.
Joris Blommaert:
Veto: Astronomie heeft de reputatie nogal moeilijk te zijn.
Blommaert: «De lezingen zijn bedoeld voor het grote publiek. Er is geen achtergrondkennis van fysica of wiskunde vereist.» Uttenthaler: «We hebben ook sprekers gekozen die het goed kunnen brengen.» Blommaert:«Er is een heel breed spectrum van onderwerpen zodat iedereen, ook mensen die al over astronomie gelezen hebben, wat nieuws kan leren.»
Romantisch
Veto: Maar sterrenkunde is toch geen moeilijke studie?
Blommaert: «Er zijn soms wel mensen die met een romantisch ideaal sterrenkunde komen studeren en dan overweldigd zijn door de hoeveelheid wiskunde en fysica die ze te verwerken krijgen. Wij krijgen ook soms mails van mensen die het hele universum verklaren zonder gehinderd te zijn door een te veel aan wiskundige kennis. (lacht) Het is niet altijd eenvoudig om met hen te discussiëren.»
Veto: Beïnvloedt aan astronomie doen hoe je de wereld ziet?
Uttenthaler: «Zelf bestuderen we allebei hoe sterren vergaan en dat is natuurlijk wetenschap. Maar als je bijvoorbeeld naar Chili of Las Palmas, waar belangrijke telescopen staan, trekt en daar de nachtelijke hemel ziet: dat is pure schoonheid.» Blommaert: «Astronomie heeft een impact om je manier van denken. Het geeft je een ander gevoel van tijd en ruimte. Enkele jaren geleden suggereerde de rector iedere student een inleiding in astronomie te geven. Dat klonk heel vreemd, maar ik denk dat dat nuttig zou kunnen zijn. Mensen zouden zaken hier op aarde ook in een beter perspectief kunnen plaatsen.»
Buitenaards
Uttenthaler: «Astronomie geeft je een ander perspectief. Je leert dat de wereld niet stopt bij de aarde. Het zoeken naar andere planeten die lijken op de aarde is een hot topic in de astronomie. De aarde en de zon zijn maar een van de velen in hun soort in de Melkweg die op haar beurt een sterrenstelsel onder vele andere is. Misschien zullen we ooit wel leven op andere planeten ontdekken. Het vinden van intelligent buitenaards leven zou de laatste stap in de Copernicaanse revolutie zijn, maar dat zal nog niet voor dadelijk zijn.»De lezingenreeks over kosmologie vindt plaats in het auditorium Zeger-Van Hee. Dat op dinsdag avond om 20.30u.
Meer info op www.ster.kuleuven.be