maandag 23 november 2009 - jaargang 36 - nummer 09
Klimaattop te Kopenhagen: Domien Stubbe licht toe
"Een duidelijk standpunt ontbreekt"
Kopenhagen is het nieuwe Kyoto. Cynici zeggen dat het niets wordt, maar velen hopen dat er eindelijk actie ondernomen wordt of willen hier sterk voor ijveren. Onder hen Domien Stubbe.
Geert Janssen & Els Dehaen
Veto: Stel jezelf even voor.
Domien Stubbe: «Ik ben lid van Gras. Dat staat voor Groene Alternatieve Studenten. Samen met enkele andere leden ga ik naar Kopenhagen. Wij reizen per bus. Het vliegtuig produceert te veel CO2.»
Veto: Wat denk je te bereiken in Kopenhagen?
Domien: «Ik denk niet dat we kunnen hopen iets concreets te bereiken. We zullen daar vooral zijn om te laten zien dat we vinden dat de klimaatcrisis moet worden aangepakt en dat we niet tevreden zijn met manier waarop de zaken nu lopen.»
«Er moet een duidelijk akkoord zijn dat goed is voor de maatschappij én het milieu op lange termijn, niet voor het inkomen van enkele grote multinationals. We willen de media en de hele wereld laten zien dat we samen op weg moeten naar een nieuw sociaal-economisch pact.»
Veto: Wat denk je dat de top in Kopenhagen zal opleveren?
Domien: «Ik denk dat er een schimmige beleidsverklaring uit de bus zal komen waarin zal staan dat alle landen hun best zullen doen. Om te laten zien dat zoiets niet genoeg is, is het belangrijk dat er veel mensen aanwezig zijn om te betogen. Er wordt al gesproken over een nieuwe top binnen enkele maanden, die zal waarschijnlijk een beter beeld geven over heel de kwestie.»
Positief
Veto: Zijn er volgens jou ook positieve kanten aan de top?
Domien: «Er zijn verscheidene onderdelen van het standpunt die ik wel goed vind. De aandacht voor het stoppen van ontbossingen, het plaats geven voor landbouw zonder dat ervoor ontbost wordt, is positief. Ook vind ik het goed dat ontwikkelingslanden andere quota zouden krijgen dan het Westen, maar niet volledig gespaard worden.»
«Langs de andere kant is dat nog niet genoeg. In de overeenstemming staat vooral dat ze aandacht moeten hebben voor verschillende dingen zoals vermindering van scheepvaart en vliegtuigverkeer. Een duidelijk standpunt ontbreekt echter. Ze stellen dat er verduidelijking moet komen over vanalles en nog wat. Volgens mij betekent dat niet veel. Het standpunt is zeer genuanceerd en is zo opgebouwd dat het geen concrete maatregelen eist.»
Prooi
«Zonder een duidelijk standpunt dat concrete maatregelen stelt, ben je een prooi voor lobbyisten en die zullen een serieuze afzwakking van gestelde maatregelen zeker niet laten liggen. Wat nu op tafel ligt, is een lege enveloppe.»
U denkt bij Kopenhagen enkel aan de kleine zeemeermin en hebt geen idee waar de man hierboven het in godsnaam over heeft? In dit geval kunnen we u de twee open lezingen, georganiseerd door het Leuven Centre for Global Governance Studies (GGS) en het Leuven Sustainable Earth Research Centre (LSUE), warm aanbevelen. Merkator (Geografie) en Politika (Politieke Wetenschappen) verleenden hun medewerking aan dit voor hun studierichting erg relevante project. Maar ook voor leken wordt de materie op een bevattelijke manier uiteengezet.
De eerste, meer wetenschappelijke, lezing is helaas reeds voorbij, maar geïnteresseerden zijn dinsdag 24 november vanaf 19.30h welkom in het Maria Theresia College voor een lezing over klimaatverandering en internationaal beleid.
Dit artikel verscheen op maandag 23 november 2009 in nummer 09 van jaargang 36. - Disclaimer