GIDS BIBLIOTHEKEN

Tussen het groen of pal in het centrum: dit zijn de beste bibplekjes in Leuven

De houten bekleding en de rijen vol boeken in de Universiteitsbibliotheek zijn een lust voor het oog.

Studeren doet iedereen op zijn eigen manier. Toch is 'bibben' een favoriet onder studenten om op een effectieve manier grote hoeveelheden leerstof te verwerken. Maar welke bibs brengen jou écht in opperste concentratie?

Gepubliceerd
Leestijd: 3 min

Hoe reserveer je een plek?

Je kan studieplekken in bibliotheken reserveren met KURT, de KU Leuven Reservation Tool. Dat is sinds enkele maanden aan zijn derde versie toe.

Op het plannetje kies je je plaats en het aantal uren dat je wilt bibben. Wanneer je dan naar je studeerplek gaat, moet je de QR-code scannen en inchecken (dat kan ook door middel van de link die op de sticker staat). Je kan tot een halfuur na je reservatie-uur inchecken, anders wordt je reservatie geannuleerd en bestaat de kans dat iemand anders je plaats opneemt.

Niet elke student is zo'n fan van het systeem. Je wordt gedwongen om vooruit te denken, anders is het niet helemaal zeker dat je een plaats hebt. Ook hebben enkele studenten vorig academiejaar de app Kurtosis ontwikkeld dat reserveren eenvoudiger maakt, maar dat heeft de KU Leuven afgewezen. KURT vind je op www.kuleuven.be/kurt.

Als je nog maar net bent gestart aan de universiteit ken je misschien enkel de universiteitsbibliotheek vanop foto's, of de bib van je faculteit via een rondleiding. Er is echter een breed scala aan bibs, en het leukste is: je mag er overal binnen als student aan de KU Leuven. Wij halen de vijf beste bibs er voor jou uit. 

1. Leercentrum Agora

Nadat het in 2013 werd ingehuldigd, groeide Agora al snel uit tot een van de meest populaire bibs van de KU Leuven. Technisch gezien is het geen bibliotheek, maar een leercentrum. Je kan er opperbest studeren in de twee studiezalen op de eerste verdieping, maar bijvoorbeeld ook werken aan een groepswerk in een groepslokaal, of naar de psycholoog gaan in de ingebouwde Stuvo-afdeling. 

Agora biedt daarnaast verschillende mogelijkheden om in het gebouw zelf te ontspannen na je studiesessie. Zo zijn er verschillende gezelschapsspelletjes, een pingpongtafel met palletjes, en een PlayStation in de chillruimte. 

Er is ook een drank- en snackautomaat in het gebouw voor de nodige versnaperingen zoals Nalu’s of koffies. Opgelet: je moet wel je eigen beker meenemen. Ook zijn er automaten waar je zelfs een tipp-ex, cursusblok of condoom kan aanschaffen. De bibliotheek heeft tevens haar eigen doch ingeslapen Confessions-pagina. 

  • Locatie: in het midden van de campus Sociale Wetenschappen
  • Zitplek: genoeg ruimte om even te stretchen, je benen voor je uit te strekken alsook een handboek en laptop te gebruiken.
  • Ontspanningsmogelijkheden: verscheidene opties
  • Eetmogelijkheden: op enkele meters van Alma 2

2. Tweebergen - Campus Arenberg (CBA)

Deze bibliotheek ligt in hartje Arenberg, maar wordt toch duchtig gebruikt door studenten uit het 'centrum'. Dat is niet verbazend, aangezien de bib prachtig gelegen en gigantisch groot is. Zevenhonderd zitjes zijn verspreid over vier verdiepingen. 

Wanneer de letters in je handboeken na enkele studie-uren zouden beginnen te zweven, kan je een frisse neus halen in de omgevende natuur – het prachtige Kasteelpark ligt op enkele honderden meters. De CBA kent een relatief vaste populatie, en dus ook een eigen confessionspagina 'Spotted at CBA'. 

  • Locatie: omgeven door het groen
  • Zitplek: genoeg ruimte in de leeszaal, maar niet op de zolder
  • Ontspanningsmogelijkheden: heel wat tafels en stoelen, het Kasteelpark
  • Eetmogelijkheden: Alma De Moete op tien minuten wandelen

3. Universiteitsbibliotheek

Deze indrukwekkende bibliotheek kan wel tegen een stootje: zo woedde er tijdens beide wereldoorlogen een hevige brand. Toch is het bibpersoneel van een nogal strenge en voorzichtige aard. Zo mag je je rugzak of tas niet meenemen naar de studiezaal, en moet je je spullen ofwel in een mandje ofwel in een locker achterlaten. Je mag er ook niet drinken. 

Dat weegt wel op tegen de mooie locatie waarin je kan bibben: de houten bekleding en de rijen vol boeken zijn een lust voor het oog en wanneer je even pauze neemt, loop je zomaar even door het indrukwekkende gebouw. Je pauzes kan je gewoon nemen pal in het centrum van Leuven. Nadeel is wel de toeristen die het telkens weer bijzonder fascinerend vinden dat studenten studeren. Maar daar wen je na een tijdje wel aan. 

  • Locatie: pal in het centrum van Leuven
  • Zitplek: ruim genoeg plek om comfortabel te studeren, al is het soms een beetje zoeken naar een stopcontact
  • Ontspanningsmogelijkheden: /
  • Eetmogelijkheden: Alma 1 op vijf minuten wandelen

4. Erasmushuis

De bibliotheek van de faculteit Letteren is gelegen in het mooie Erasmushuis, een brutalistisch gebouw uit de jaren zeventig. De bib is omgeven door de groene tuin en kent – zeker op de hoge verdiepingen – een prachtig uitzicht op de stad. Je hebt er bovendien lekker veel plaats.  

Beetje onhandig is dat er niet op elk verdiep toiletten zijn, waardoor je even onderweg bent, maar dat zorgt er dan ook weer voor dat je gedwongen even de benen strekt. Je kan bovendien je pauzes nemen in Fakbar Letteren of in de Madmum in het Erasmushuis, waar in die laatste de dure prijzen van koffie deels worden gecompenseerd door je studentenkorting. 

  • Locatie: op de campus Letteren
  • Zitplek: veel plek om allerlei spullen naast elkaar te leggen, met stopcontacten steeds in de buurt
  • Ontspanningsmogelijkheden: / 
  • Eetmogelijkheden: Alma 1 is tegenover de campus Letteren

5. Tweebergen - Leercentrum Désiré Collen (Gasthuisberg)

Op de uitgestrekte campus Gasthuisberg, waar ook het universitair ziekenhuis en de UCLL-campus gehuisvest zijn, bevindt zich het Leercentrum Désiré Collen (als je het vindt in het labyrint dat Gasthuisberg is). Deze moderne studieruimte, combineert het praktische met een huiselijke sfeer. De bib is moeilijker te bereiken vanuit het centrum: je bent dus aangewezen op de fiets of de bus. 

Met haar kleinschalige studeerhoekjes biedt de bibliotheek wel een gezellige omgeving en dat zonder in te boeten aan capaciteit: er is plaats voor vierhonderd studenten. Wie wil weten of er nog een plekje vrij is, hoeft niet te gokken: via de Quivr-app of de tv-schermen in de bibliotheek zelf is de actuele bezettingsgraad eenvoudig te raadplegen. Natuurlijk kan je ook steeds een studeerplek reserveren met KURT. 

  • Locatie: op campus Gasthuisberg
  • Zitplek: relatief veel werkplaats en er zijn voldoende stopcontacten beschikbaar
  • Ontspanningsmogelijkheden: in de inkomhal van de bibliotheek staan bankjes waar je kan zitten en ook buiten 
  • Eetmogelijkheden: Alma Gasthuisberg ligt vlak naast de bibliotheek (en lijkt een beetje op de Tubbytronic Superdome van de teletubbies)
Powered by Labrador CMS