NIEUWS MATERIAALKUNDE
Studenten gezocht! Opleiding Materiaalkunde trekt nauwelijks nog studenten aan
Bachelorstudenten Ingenieurswetenschappen kiezen sinds dit academiejaar niet meer twee, maar slechts één afstudeerrichting. De kans lijkt daarom groot dat het aantal bachelorstudenten Materiaalkunde drastisch zal dalen.
Met zeven zijn ze, de studenten die dit academiejaar kozen voor de afstudeerrichting Materiaalkunde binnen de bachelor Ingenieurswetenschappen. Dat is een kleinere instroom dan de vorige jaren.
Dat zit zo: Tot vorig academiejaar kozen ingenieursstudenten na drie semesters een hoofd- en nevenrichting. Voor Materiaalkunde leverde dat typisch een handvol studenten op in de hoofdrichting, aangevuld met een aanzienlijk grotere groep studenten in de nevenrichting.
Exit nevenrichting
Sinds dit academiejaar is dat anders. De nevenrichting is afgeschaft en studenten kiezen nu slechts één 'afstudeerrichting'. Nu het departement niet meer kan rekenen op de studenten uit de nevenrichting, rijst de vraag of er voldoende studenten zullen zijn om de aulabanken van de bachelor te vullen. 'Dit is een nieuwe situatie en we houden de vinger aan de pols', zegt professor Bart Blanpain, voorzitter van het departement Materiaalkunde.
In 2020 daalde het totaal aantal studenten in de hoofdrichting tot acht. Dat getal stijgde nadien traag, maar gestaag. Niettemin blijft het verschil met populaire richtingen als Elektrotechniek of Werktuigkunde groot. Zij trekken al jaren het meeste studenten aan.
Aantrekkelijke industrie
Niettemin is Blanpain hoopvol en vastberaden het tij te keren. Zo moet een samenwerking met de studentenkring VTK de materiaalkundige industrie meer in de kijker zetten. 'Er is heel wat aantrekkelijke Vlaamse industrie. We moeten duidelijk maken aan de eerstejaars dat een carrière in de materiaalkunde veel kansen biedt, ook internationaal.'
Tijdens hun tweejaarlijkse 'promotour' zoekt het departement contact met dat werkveld. 'De alumni die we daar treffen zijn steevast enthousiast over hun opleiding', zegt Blanpain.
Een tweede onderdeel van de strategie is om het eerstejaarsvak materiaalkunde aantrekkelijker te maken. Dat is immers het uithangbord van de opleiding voor de bachelorstudenten. Daarom komen zij sinds vorig jaar tijdens een demonstratie in het departement in contact met het nieuwste onderzoek. 'Zo tonen we de studenten dat materiaalkundig onderzoek wel degelijk bijzonder relevant is', aldus Blanpain.
Het valt af te wachten wat de afschaffing van de nevenrichting zal betekenen voor de masteropleidingen van het departement Materiaalkunde. Feit is dat het departement een erg internationale uitstraling heeft en al jaren heel wat internationale masterstudenten aantrekt.
Heb je vragen of opmerkingen bij dit artikel? Stuur ze ons.